Vai malt gaļu ir viegli?

Vai malt gaļu ir viegli?

Gaļas maļamā mašīna

RTMM p130983

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Iespējams, šādu gaļas maļamo mašīnu tu redzi pirmo reizi, jo tagad vairums no mums malto gaļu pērk veikalā, bet agrāk tā bija jāmaļ pašiem. Tāpēc aplūko mani vērīgi – es esmu gaļas maļamā mašīna, ko tautā sauc vienkārši par gaļas mašīnu! Esmu smaga, gatavota no čuguna, mani asmeņi ir asi kā visasākie naži, jo nav jau tik viegli gaļu malt.

Agrāk mani izmantoja daudzas ģimenes. Arī  rakstnieka Jāņa Akuratera saime, un viņu gaļas mašīna bija ļoti līdzīga man. Apskaties fotogrāfijas!

Jānim Akurateram ļoti patika pastaigas mežā un medības. Viņa tēvs bija mežsargs, tāpēc Jānis mežu bija iemīļojis jau bērnībā. Vēl viņš mīlējis labu ēdienu, – viņa sieva Marija pratusi garšīgi gatavot. Kā jūs domājat, kurš no abiem ar gaļas mašīnu strādājis vairāk? Gaļas malšana nav tas vieglākais darbs, varbūt šo pienākumu ģimenē bija uzņēmies Jānis? Nē, nē, nebūs nekādas priekšā teikšanas!

Starp citu, ir arī īpaši cepumi, kuru veidošanas formiņas paredzētas tieši lietošanai ar gaļas mašīnu. Man arī tādas ir, un cepumus retumis cepa arī Akurateru mājās. Mūsdienās tādus var nopirkt veikalā, bet ticu, ka kādam mājās vēl glabājas tādas mašīnas kā es, un bērni svētkos lūdz, lai uzcep gaļmašīnas cepumus.

Mani vēl joprojām var apskatīt Jāņa Akuratera mājā – memoriālajā muzejā Ojāra Vācieša ielā 6a, Rīgā. Ja gribi apskatīt mani, dzejnieka darbistabu, viņa ģimenes locekļu guļamistabas, ēdamistabu, virtuvi un kamīnzāli, droši dodies turp!