Sveču mēnesis

Sveču mēnesis

RTMM 294350

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Februāris tiek dēvēts arī par sveču mēnesi, un ir pienācis laiks man atgādināt par sevi un savu nozīmību. Ai, bet es taču aizmirsu ar sevi iepazīstināt! Piedodiet par manu nepieklājību… Es esmu dzejnieka Māra Čaklā (1940–2003) svečturis. Esmu no metāla, tādēļ diezgan smags. Es noteikti atšķiros no citiem svečturiem, jo, kā redzi, man ir sveces turētājs – metāla cilvēciņš. Bet nedomājiet, ka tas ir parasts! Tas ir alvas zaldātiņš, un tieši tāds ir arī mans nosaukums. Vai esat par tādu dzirdējuši? Māris Čaklais uzrakstīja dzejoli “Dziesmiņa par Napoleonu”, kura tekstu izmantoja komponists Imants Kalniņš, un šī dziesma ir zināma kā “Alvas zaldātiņi”. Dziesmu vari noklausīties šeit. Pēc dziesmas noklausīšanās sapratīsi, kāpēc man tāds nosaukums.

Es turu tikai vienu sveci, bet ir arī tādi svečturi, kuri veidoti trīs vai pat vairāk svecēm, bet svece, ko turu es, ir pamatīga un ilgi degoša. Mēs esam tāds saskanīgs pārītis jeb komanda. Lai svece neizraisītu ugunsgrēku vai nenotraipītu galdu un citas virsmas, tai ir nepieciešams svečturis, kas var būt arī izsmalcināts dekors, kā es. Bez svečtura, tas ir, bez manis svece neizceltos, nebūtu droša. Piekrīti?

Es kopā ar sveci nesu gaismu, cerību un veicinu zināšanas, iespējams, pat radošu iedvesmu, jo ne velti Māris Čaklais radījis tik daudz skaistu dzejoļu, vai ne? Man šobrīd ir aptuveni 60 gadi, bet es precīzi nezinu, jo kurš gan skaita gadus pēc piecdesmit. Kā tev šķiet, vai svečturim tas ir liels vecums?

Tagad es ar sveci esmu ieritinājies Rakstniecības un mūzikas krājuma glabātuves vienā no daudzajām kastītēm un priecājos ikreiz, kad atkal ieraugu cilvēku smaidus.

Bet arī tu pats vari izveidot sveci un atrast tai tās sargu un sabiedroto – svečturi. Pamēģināsi? Skaties tālāk video, kā tas darāms.

 

 

 

 

Foto: Dace Grāmatiņa