Skolotāja tērps

Skolotāja tērps

RTMM 104432

hash
Māksla
Pagrabs fons

Oktobra pirmajā svētdienā Latvijā tiek atzīmēta Skolotāju diena. Skolotāji ir dažādi, redzam smaidīgus, dusmīgus, nogurušus, zinošus, iedvesmojošus un mīļus skolotājus, bet reizēm skolotājus var pamanīt arī kādā teātra izrādē. Ikdienā skolotājs savu apģērbu piemeklē pats, bet uz skatuves teātrī to dara kostīmu mākslinieks. Tuvojoties Skolotāju dienai, Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuves vienā no plauktiem sākās čabēšana, un par sevi ļoti vēlējās pastāstīt kāda iestudējuma skice, kurā redzams skolotāja tēls.

Es esmu kostīmu skice latviešu scenogrāfa Jāņa Munča (1886–1955) un režisora Eduarda Smiļģa (1886–1966) veidotajam iestudējumam “Kapelmeistara Kreislera brīnišķīgie piedzīvojumi” (vācu rakstnieka Ernesta Teodora Vilhelma Hofmaņa luga). Tāpat kā izrādes tapšanas procesā tiek izdomāts skatuves iekārtojums jeb scenogrāfija, tāpat arī katram tēlam tiek izveidoti vai piemeklēti kostīmi. Pirms kostīms nonāk pie aktiera, tas tiek uzskicēts un saskaņots ar režisoru, tā nu esmu tapusi arī es – skice.

Vispirms Jānis Muncis mani ir uzskicējis (uzzīmējis) uz papīra ar zīmuli un tad izkrāsojis ar akvareļkrāsām. Apskatot skici, pamanīsi vairāku tēlu kostīmus – skolotāju un četrus skolēnus –, par ko liecina piezīme “Lauku skolotājs ar bērniem”.

Lugas pirmizrāde Dailes teātrī notika 1922. gada 2. novembrī vairāk nekā pirms simts gadiem. Mākslinieks kostīmu skices radījis atbilstoši izrādes idejai un skatuves noformējumam, jo kostīmi ar scenogrāfiju iet roku rokā. Skolotāja tērps veidots smalks – violets uzsvārcis un tādas pašas krāsas cilindra veida cepure, garas, zaļas zeķes, kurām pieskaņots tādas pašas krāsas kaklauts, svītrainas pusgaras bikses, balts krekls ar krādziņu un melnas kurpes. Bērnu kostīmi dažādās tumšāku toņu krāsās.

Uzskicē, kādu tu gribētu redzēt savu skolotāju!