Scenogrāfija

Scenogrāfija

RTMM p117032

hash
Māksla
Pagrabs fons

27. martā atzīmē Starptautisko teātra dienu. Izrādi veido teksts, aktieri, kostīmi, gaismas, skaņa un scenogrāfija*, kas ir viena no būtiskākajām izrādes sastāvdaļām.

Es esmu skatuves iekārtojuma jeb scenogrāfijas makets. Izrādes vizuālo izskatu veido scenogrāfs. Mani – maketu – izveidoja Andris Freibergs Bertolda Brehta izrādei “Trešās impērijas bailes un posts”. Iestudējuma režisors bija Ādolfs Šapiro, un pirmizrāde notika 1985. gada 19. jūnijā Jaunatnes teātrī (tagadējā Jaunā Rīgas teātra ēkā, Lāčplēša ielā 25).

Es esmu veidots no daudzām atsevišķām figūrām – divriteņiem, trīsriteņiem, klavierēm, krēsliem un plakāta ar izrādes nosaukumu. Lai to visu izveidotu, tika izmantots metāls, kartons, plastmasa un līme. Andris Freibergs ir piedomājis pie katras smalkākās detaļas. Riteņi veidoti tā, lai aktieri uz tiem varētu uzkāpt un mīties. Mani izmēri ir – garumā 122,50 un platumā 50 centimetri.

Kā izrāde izskatījās dzīvē, vari redzēt pievienotajās fotogrāfijās. Atšķirībā no maketa fotogrāfijās izrādes nosaukums redzams latviešu, nevis vācu valodā.

RTMM 408866
RTMM 589567

1986. gadā “Baltijas teātru pavasarī” Tallinā izrāde saņēma 1.vietu kategorijā “Scenogrāfija un kostīmi”.

Andris Freibergs (1938–2022) bija izcils scenogrāfs un pedagogs. Septiņas reizes saņēmis Spēlmaņu nakts balvu “Gada scenogrāfs”, 2014. gadā saņēma Spēlmaņu nakts balvu par mūža ieguldījumu. Viņš scenogrāfiju pasniedza arī Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem, daudzi no tiem ir kļuvuši par izciliem scenogrāfiem – Monika Pormale, Reinis Suhānovs un citi.

Par šīs izrādes scenogrāfiju tās autors ir teicis: “Šapiro sacīja – viss jātaisa atraktīvs, jo nopietnas lietas jāstāsta atraktīvā formā, tad tā morāle ir spēcīgāka. Skatuvisko ieceri varētu saukt par brīvo lidojumu. [..] Bija jauns aktieru kurss, jutu, ka ar velosipēdiem viņiem jāiebrauc teātra dzīvē. Plus vēl tas, ka 30. gadu beigās Vācijā velosipēds bija ļoti populārs braucamais – demokrātisks pārvietošanās līdzeklis. Taču izrādē tas kalpoja arī kā nopratināšanas atribūts.”

Šeit vari vairāk izpētīt, kādām izrādēm vēl scenogrāfiju veidojis Andris Freibergs.

Aicinām arī tevi izmēģināt izveidot savu scenogrāfijas maketu vai vienu scenogrāfisku elementu!

Video skaties, ko priekšmeti dara muzejā, kad neviens tos neredz!

 

*scenogrāfija – tēlotājas mākslas nozare, kas ietver skatuves telpas māksliniecisko izveidi atbilstoši uzveduma darbības apstākļiem un saturam

 

Foto: Dace Grāmatiņa