Ražots Latvijā

Ražots Latvijā

Galda telefons

RTMM p66608

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Es esmu galda telefona aparāts, ražots 20. gadsimta 20. gados tepat Latvijā “Pasta un telegrāfa virsvaldes galvenajā darbnīcā”, ko uzskata par VEF pirmsākumiem. Pateicoties VEF (Valsts Elektroniskā Fabrika), telefonizācijas attīstība Latvijā bijusi ļoti strauja. Pagājušā gadsimta 30. gados Latvija ieņēmusi 16. vietu pasaulē, ja vērtē pēc kritērija – telefona aparātu skaits uz 100 iedzīvotājiem. Vairāk par VEF vari uzzināt, apmeklējot muzeju, kas atrodas tagadējās VEF kultūras pils telpās.

Ļoti līdzīgs telefona aparāts savulaik piederējis literātam Jānim Akurateram, kura lasītākais un bieži publicētākais darbs ir stāsts “Kalpa zēna vasara”. Šo stāstu viņš uzrakstīja Norvēģijā piecās – sešās dienās.

Mani vēl joprojām var apskatīt Jāņa Akuratera mājā – memoriālajā muzejā Ojāra Vācieša ielā 6a, Rīgā. Ja gribi apskatīt mani, dzejnieka darbistabu, viņa ģimenes locekļu guļamistabas, ēdamistabu, virtuvi un kamīnzāli, droši dodies turp! Piezvanīt kādam ar mani gan vairs nav iespējams. Telefonu pasaule ir ļoti mainījusies.