Opera “Turandota”

Opera “Turandota”

Iepazīsti Džakomo Pučīni operu

hash
Opera
Viesistaba fons

Sveiks! Te atkal Gita.

Vai tev patīk minēt mīklas? Vai varbūt tās sacerēt?

Komponista Džakomo Pučīni (Giacomo Puccini, 1858–1924) operā “Turandota” Ķīnas princese Turandota solīja apprecēt tikai to kavalieri, kurš spēj uzminēt visas trīs viņas mīklas. Raugi, vai arī tu spēj tās atminēt?

1) Kas dzimst katru nakti un mirst katru saullēktu?* 

2) Kas mirgo sarkani un silts kā liesma, bet tā nav uguns?** 

3) Kas ir ledus, kas dod tev uguni un kuru tava uguns sasaldē vēl vairāk?*** 

Šīs trīs mīklas, iespējams, nebija tik viegli uzminēt, jo tās ir ļoti specifiskas, paredzētas tieši šim stāstam par princesi Turandotu, taču Tartārijas (kādreiz tā sauca teritoriju Vidusāzijā) princis Kalafs operā ļoti drosmīgi atmin visas tam uzdotās mīklas. Princese ir šokēta un, negaidījusi šādu iznākumu, gluži nevēlas uzreiz precēt šo noslēpumaino kavalieri, kura vārdu tā vēl nezina. Kalafs nepaliek atbildi parādā viņš saka, ka precēs princesi tikai tad, ja līdz rītausmai Turandota spēs atminēt viņa vārdu. Visu nakti Pekinas iedzīvotājiem nav ļauts gulēt viņiem jānoskaidro prinča vārds, savukārt Kalafs jau priecājas par savu gaidāmo uzvaru, dziedot visskaistāko āriju (tā operā sauc dziesmas, kurās ir tikai viens solists) “Nessun dorma” jeb “Neviens neguļ”, latviski atdzejots kā “Aizmigt nedrīkst!”. Noklausies to zemāk redzamajā tenora Miķeļa Fišera ierakstā un seko līdzi teksta tulkojumam: 

Aizmigt nedrīkst,

Aizmigt nedrīkst!

Tev, princese, nu arī

Miegs šonakt acis neslēdz!

Spulgoja zvaigznes,

Kas mirgojot par mīlu

Un laimi sapņo.

Es neteikšu kā mani sauc,

Nevienam nebūs zināms tas, nē, nē!

Uz lūpām tavām teikšu es,

Līdz saule spīdēt atkal sāks!

 

Kam tālu apbūris, man zināms kļūst tad,

Kad būsi mana!

 

Nakts ātrāk aizies,

Zvaigznes, drīzāk dziestiet!

Zvaigznes, drīzāk dziestiet,

Lai jauna diena nāk!

Uzvara!

Un lai nāk!

 

Šajā naktī princese Turandota arī satiekas ar princi Kalafu un viņā iemīlas. Nākamajā rītā, kad princesei prasa Kalafa vārdu, viņa atbild, ka Kalafu saucot par mīlestību, līdz ar to, nu viņiem obligāti ir jāapprecas! Princese tīšuprāt atbildēja nepareizi, lai varētu ar savu princi palikt kopā!

Kāda ir tava mīļākā mīkla?

Ierakstā – Kalafa ārija no 3. cēliena (RTMM 556708),

No krājuma redzamās fotogrāfijas: RTMM p91402, RTMM p91401, RTMM 708942\1-2, RTMM 708941\1-3, RTMM 708762, RTMM 708732, RTMM 444790\1.

 

* Cerība

** Asinis

*** Turandota pati