Opera “Karmena”

Opera “Karmena”

Iepazīsti Žorža Bizē operu "Karmena" tuvāk!

hash
Opera
Viesistaba fons

Sveiks! Mani sauc Gita un esmu pabeigusi universitāti, lai kļūtu par operdziedātāju! Marts ir mans mīļākais mēnesis un tieši šajā laikā pirms gandrīz 150 gadiem pirmo reizi tika atskaņota franču komponista Žorža Bizē (Georges Bizet, 1838–1875) pasaules slavenā opera “Karmena”. 

Pirms stāstu vairāk par operu “Karmena”, gribēju pajautāt, vai zini, kas ir opera?

Opera ir fantastisks mūzikas žanrs, kurā apvienojas gan dziedātāji, gan mūzikas instrumentu spēlētāji, gan dažādi citi cilvēki, kas saistīti ar izrādes veidošanu. Opera ir kā teātris, kurā visa darbība notiek mūzikas pavadījumā, aktieriem visu laiku dziedot. Aktieru dziedājums ir ļoti spēcīgs, tiek pavadīti vairāki gadi universitātē, lai varētu, neizmantojot mikrofonus, dziedāt skaļāk par veselu orķestri! Katrs iestudējums iedalās vairākās daļās jeb cēlienos. Komponista Bizē opera “Karmena” ir ļoti gara – tai ir veseli četri cēlieni, un tās darbība notiek Spānijā, Seviļā.

Opera vēsta par laupītāju meiteni Karmenu, kurā iemīlas karavīrs Dons Hosē un toreadors Eskamiljo (toreadors ir ļoti bīstama profesija, kurā cilvēks arēnā cīnās ar bulli). Šo operu ļoti slavē tieši tāpēc, ka tās noslēgums uzrakstīts visai aizraujoši kamēr uz skatuves aktieri izspēlē ļoti dramatisku un skumīgu ainu, fonā skan priecīga mūzika no ļaužu pūļiem, līdz ar to operas skatītājam rodas pretrunīgas emocijas. Vai tev arī kādreiz ir gadījies būt priecīgam un bēdīgam reizē? 

Vēl šo operu īpašu padara fakts, ka komponists Žoržs Bizē dzīvoja Francijā un nekad neceļoja uz Spāniju, taču operas sižets norisinās tieši Spānijā. Komponists operas melodijas centās rakstīt “spāņu stilā”, ko pats arī izdomāja, balstoties uz pāris dzirdētiem spāņu mūzikas piemēriem. Toreiz nebija iespējams noskatīties kādu dokumentālo filmu par Spāniju vai atrast neskaitāmus spāņu mūzikas piemērus internetā. Komponistam Bizē nācās balstīt savu darbu uz kādreiz dzirdētiem mūzikas iespaidiem, jo pirmās skaņas ierakstīšanas ierīces sāka ražot tikai ap operas iznākšanas laiku.

Mūsu muzeja krātuvē ir neskaitāmas bildes ar dažādiem latviešu dziedātājiem, kas kādreiz iejutušies operas “Karmena” lomās. Apskati bildes! Vai spēj iztēloties sevi kādā no šīm lomām? Pievienotajā ierakstā dzirdēsi Latvijas Nacionālās Operas solistes Amantas Libertes-Rebānes izpildīto Karmenas dziesmu “Habanēra”, kas ierakstīta 1930. gados latviešu valodā. Vai, tavuprāt, tas skan spāniski? Kas šai mūzikai piešķir “spānisko” noskaņu?

 

No krājuma redzamās fotogrāfijas: RTMM 857741, RTMM N10072, RTMM 444082, RTMM N10109, RTMM N20152, RTMM P136495, RTMM 873756, RTMM 543609\2.

Ieraksts: RTMM 671666.