No maza – liels

No maza – liels

RTMM 854990

hash
Rokraksts
Pagrabs fons

Es esmu piezīmju grāmatiņa bērnu dzejoļu krājumam “Iekšiņa un āriņa”, kuras autore ir Inese Zandere. Manās lapās vari ieraudzīt un iepazīt dzejnieces rokrakstu. Mani veido 39 lappuses, kuras satur kopā diegi un brūni plastmasas vāki.

Es vairs neesmu ļoti jauna. Par manu tapšanas laiku liecina pirmajā lapā ielīmētais  raksta “Īsumā” fragments no kāda laikraksta ar datumu 1987. gada 30. decembris, bet beigās ir ielīmēta ieejas biļete, uz kuras redzams, visticamāk, piezīmju grāmatiņas noslēguma laiks – 1988. gada 25. decembris. Tātad dzejniece ierakstus veikusi pirms 35 gadiem.

Šobrīd es glabājos Rakstniecības un mūzikas muzejā. Laikam ejot, esmu diezgan nobružājusies, un tāpēc, lai ilgāk saglabātos, esmu nodota rūpīgajās restauratora jeb muzeja ārsta rokās. Varbūt reizēm šķiet, ka muzejā glabā tikai tādu personību piemiņas lietas, kas jau ir miruši, bet tā nav. Mana īpašniece 15. septembrī svin savu 65. dzimšanas dienu un joprojām turpina rakstīt, kā arī priecēt bērnus ar saviem dzejoļiem un stāstiem. Es, protams, kopā ar vēl citām viņas piemiņas lietām arī atzīmēju šo skaisto dienu!

Inese Zandere “Augsim muzejā!” viesistabā ciemojās gada sākumā un pastāstīja vairāk par sevi. Ja vēl neesi to redzējis, video stāstu atradīsi šeit.

Es jau atkal aizdomājos un aizmirsu izstāstīt būtiskāko – mani varētu saukt arī par dzejoļa krājuma “Iekšiņa un āriņa” pirmsākumu, manās lapās atradīsi dzejoļus, kas vēlāk, tas ir, 2002. gadā pirmo reizi izdoti iespiestā veidā – grāmatā. Starp dzejoļiem ir arī kāda cita piezīme, ieraksts, kāds telefona numurs, bet tas viss ar dzejnieces roku rakstīts. Paskaties fotogrāfijās, kā izskatās Ineses Zanderes rokraksts. Vai viegli ir saprast, kas ir uzrakstīts?

Un kad nu esam labāk iepazinušies, aicinu izlasīt dzejoļus un izkrāsot darba lapu, kas tapusi, iedvesmojoties no šī dzejoļa.