Margita un Minkāns

Margita un Minkāns

RTMM 449823, RTMM 449824

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Mēs esam fotogrāfijas, kuras mīt muzeja krājumā, un esam īpašas ar to, ka glabājam notvertu mirkli. Mēs rādām bijušā atspulgu – šoreiz rakstnieci Margitu Gūtmani un viņas mīluli – kaķi. Daudziem cilvēkiem patīk kaķi, bet vai daudzi paši par saviem mājdzīvniekiem stāsta grāmatās un zīmē savus draugus? Mēs zinām vismaz vienu cilvēku, kas to dara, un tā ir Margita Gūtmane!

Mēs lepojamies, ka bērnu grāmatas “Minkāns” prototips (tēls, kas autoram ir noderējis par paraugu cita tipa, tēla izveidē) ir ieraugāms tieši uz mums! No mūsu uzņemšanas brīža ir pagājis laiks, jo tas notika 1990. gadā, kad, visticamāk, tu, mans lasītāj, vēl nemaz nebiji piedzimis.

Tomēr mums jāatzīst, ja nebūtu Margitas Gūtmanes, nebūtu arī mūs, tāpēc goda lieta ir pastāstīt vairāk par pašu rakstnieci. Margita Gūtmane ir latviešu dzejniece, atdzejotāja, prozaiķe un tulkotāja, dzimusi 1943. gada 24. oktobrī Jelgavā. Nepilna gada vecumā kopā ar mammas māsu devās bēgļu gaitās uz Vāciju, bet viņas mamma palika Latvijā, līdz ar to rakstniece uzauga šķirti no vecākiem. Vācijas pilsētā Minsterē viņa absolvēja latviešu ģimnāziju, pēc tam studēja Stokholmā baltu valodas, vēlāk dzīvoja Hamburgā un studēja literatūrzinātni un teātra vēsturi. Kopš 1996. gada dzīvo Latvijā.

Bērnu literatūrā rakstniece pazīstama ar jau pieminēto grāmatu “Minkāns”, kas izdota Stokholmā 1985. gadā. Grāmatas galvenais varonis ir kaķis Minkāns, kurš izzina pasauli un rada gaišumu cilvēku dzīvē.

Piedāvājam iepazīties ar nelielu fragmentu no grāmatas:

Rudens? Kaut kas jauns. Rudeni viņš vēl nebija piedzīvojis. Viņš gan atcerējās kādu sarunu, kad viņš bija pievēris acis un izlicies guļam, ka viņš esot rudens runcis un tādēļ gudrs. To gudrumu viņš vienmēr atcerējās un vienmēr gurdi ieņurrājās, bet kas tas rudens tāds ir, to viņš laikam bija aizmirsis.

Nekas, Minkāns ies tūlīt noskaidrot. Un Minkāns iet.  (Gūtmane 1985: 55)

Lasot grāmatu “Minkāns”, ir ļoti liels kārdinājums Minkāna ilustrācijas izkrāsot. Tagad tāda iespēja ir! Kāds būs tavs Minkāns – melns, svītrains, ruds? Šeit vari atrast vairākus Minkānus un ļauties krāsu priekam.