Kriņģeļi un pinteņi

Kriņģeļi un pinteņi

Lieldienas gaidot!

hash
Uzkodas
Virtuve fons

Gaidot Lielo dienu, visas saimnieces jau sāk laikus gatavoties – spodrina māju, pārdomā, ko cels galdā, tāpēc izglītības platforma “Augsim muzejā!” piedāvā garšīgu un interesantu recepti. Pagatavo ātros našķus – sāļās standziņas un saldās austiņas – savam svētku galdam kopā ar mums! Iedvesmu guvām no Aspazijas grāmatiņas, kur viņa apraksta, kā bērnībā no mīklas veidoja KRIŅĢEĻUS un PINTEŅUS. Arī tu vari saviem veidojumiem izdomāt nosaukumu.

Lasi fragmentu no Aspazijas bērnības atmiņām “Zila debess zelta mākoņos” un sāc gatavot!

Nākošā nedēļa pagāja, sagatavojoties vien. Gandrīz katrai dienai bij savs darbs, sava krāsa. Tas tādēļ, ka nedēļas vidū bij viena diena ar noteiktu krāsu, kura savu gaismu meta uz visām citām, un tām tad arī vajadzēja atzīt savu krāsu: tā bij Zaļā ceturtdiena. [..]

Ja nu ceturtdiena bij zaļa, tad piektdiena, kura saucās Lielā piektdiena, bij dzeltena, sēra dzeltenumā, kas pārgāja arvienu tumšākā oranžu krāsā un safrāna brūnumā un nobeidzās ar to, ka viss debess apvārsnis bij apvilkts ar melnām malām. [..]

Sestdiena bij pelēka, skumja, ar kapa klusumu apdvesta.

Bet dienas darbi tomēr bij darāmi. Viss tika mazgāts, posts un tīrīts.

Meitas mazgāja un berza ar grīstēm, rāpus izmetušās, istabu grīdas un pēc tam izklāja tās ar salmu garkūļiem, kurus noņēma tikai Lieldienas rītā.

Istabā kurējās lielā krāsns un tika cepta visāda baltmaize, gan rupjas kviešu karašas, gan smalkā maize ar safrānu un rozīnēm un kriņģelīši, un pīrādziņi.

Visām kājām un rokām bij jākustas un visiem jāskrej pa kaklu pa galvu. Notika arī grūstīšanās un lamāšanās, kad meitas ar pīrāgu plātīm sastapās un viena otru apbalvoja ar tādiem tituliem, kādus vēl nekad nebiju dzirdējusi.

Es lēkāju un smējos, bet arī es dabūju dunku sānos, ka nokritu kūleniski salmos.

Māte savu tiesu man vēl uzkliedza, lai nemaisoties pa kājām, un iedeva vienu darba nozari – kriņģeļu un pinteņu taisīšanu: lai mācoties vien!

Es mācījos arī, jo šis darbs man patika, un vēlāk es viņā ieguvu tādu meistarību, ka mīkla zem maniem pirkstiņiem tapa it kā dzīva un es no viņas izveidoju tādus pinteņus, ka tie izskatījās ļoti līdzīgi tēlnieka skulptūrām.

 

 

Kad visi gatavošanas darbi pabeigti, vari izkrāsot Lieldienu krāsojamo lapu, kuru atradīsi šeit.

 

Foto: Elīna Kursīte

SASTĀVDAĻAS:

  • kārtainā mīkla (izmantojām saldēto);
  • mazliet miltu;
  • sāļajām standziņām:
  • sāls;
  • ķimenes;
  • ola;
  • rīvēts siers;
  • saldajām austiņām:
  • cukurs;
  • malts kanēlis;
  • ola;
  • sviests.

PAGATAVOŠANA:

~ 30 min.

Skaties tālāk pa soļiem!

1

Sāļās standziņas

Saldēto kārtaino mīklu atlaidina aptuveni 20 minūtes. Uz galda virsmas viegli izkaisa miltus un liek virsū mīklas plāksnes.
2

Katru mīklas plāksni nosmērē ar sakultu olu un pārkaisa ar sarīvētu sieru vai ķimenēm un sāli.
3

Ar asu nazi mīklu sagriež 1,5–2 cm platās sloksnītēs.
4

Sloksnītes no abiem galiem savirpina vai kā citādi ieveido un liek uz cepešpannas, kas izklāta ar cepamo papīru, dažu centimetru attālumā vienu no otras. Standziņas liek cepties uzkarsētā cepeškrāsnī (līdz 200 grādiem), līdz tās kļuvušas zeltaini brūnas (~ 10 min).
5

Saldās austiņas

Uz virsmas, kas viegli nokaisīta ar miltiem, izliek atlaidinātas mīklas plāksnes. Izkausē sviestu un sajauc ar cukuru un kanēli.
6

Kanēļa masu vienmērīgi izklāj pa visām plāksnēm.
7

Mīklu no vienas malas sarullē līdz pusei, tad rullē otru pusi līdz vidum.
8

Sarullēto mīklu sagriež 2 cm platos gabaliņos.
9

Austiņas liek uz cepešpannas dažu centimetru attālumā vienu no otras un apsmērē ar sakultu olu. Tad liek cepties uzkarsētā cepeškrāsnī (līdz 200 grādiem), līdz austiņas kļuvušas zeltaini brūnas (~ 10 min).
10

Visus našķus atdzesē un noņem no pannas. Var sāk mieloties!