Kamoliņš, kas gozējās uz grima galda

Lidijas Freimanes dzijas kamols

RTMM 472748

Piemiņas lietas

Es esmu dzijas kamols, gandrīz tikpat lillā, cik muzejs pats. Es nezinu, kas no manis būtu tapis, vai es taptu izadīts vai iztamborēts, bet ir labi tā, kā ir. Es esmu un palikšu aktrises Lidijas Freimanes kamoliņš no viņas grima galda teātrī. Lidija Freimane bija Drāmas teātra, tagadējā Latvijas Nacionālā teātra aktrise. Filmējusies vairākās filmās – “Ezera sonāte”, “Ceplis”, “Tās dullās Paulīnes dēļ” un citās. Viņa katrā brīvā brīdī adījusi vai tamborējusi. Reiz, kādu viņas mīļu skatuves tērpu grasījās sagriezt, lai citas izrādes klaidoņi tiktu pie brūnām šallēm. Aktrise tad nu ķērusies pie darba un šalles notamborējusi, tā paglābdama savu mīļo skatuves kleitu.

No baltiem mežģīņu diedziņiem Lidija citreiz pat notamborējusi savai meitai Katrīnai Pasternakai (arī aktrisei) izlaiduma kleitu. Visām citām skolas biedrenēm gan bijušas krimplēna kleitas, bet Lidijas ģimenei tolaik tādām naudas nebija.

Ak, kā man patika būt teātrī un gozēties uz grima galdiņa! Vērot, kā Lidija grimējas un gatavojas iziešanai uz skatuves, pēc izrādes īsu mirkli pasēž nogurusi un laimīga, lai pēc tam jau dotos mājās pie ģimenes.

Starp citu, adīšana un tamborēšana ir daudzu muzeja personību vaļasprieks – ada aktrises, rakstnieces un mūziķes. No šobrīd zināmākajām varam nosaukt rakstnieces Daci Vīganti un Ievu Melgalvi.