Jaunsudrabiņa mākslas trio

Jaunsudrabiņa mākslas trio

RTMM 119778\1, RTMM 119778\2, RTMM 119777

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Mēs esam TRIO! Jā, jā, nebrīnies, tieši TRIO, jo esam trīs varoņi – eļļas krāsu komplekts, otu komplekts un gleznošanas soliņš – un parasti turamies kopā. Reizēm jau arī varam pa vienam, bet mums patīk būt visiem kopā, tad tā darīšana ir pilnīgāka.  Protams, var šķist, kas tur liels, otas un krāsas mājās ir katram skolēnam. Bet, nē, mēs esam īpaši, jo kādreiz piederējām rakstniekam un gleznotājam Jānim Jaunsudrabiņam (1877–1962), bet šobrīd savas mājas esam atraduši Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuvē.

Mēs esam saskanīgs trio, bez mums nevarētu tapt Jāņa Jaunsudrabiņa gleznas. Tikai iedomājies, Jānis mūs sapulcināja visus kopā un mēs devāmies plenērā*, gleznot ainavas, vai palikām telpās un gleznojām portretus, ziedus. Pateicoties mums un mūsu darba sparam, ir tapušas daudzas gleznas, kuras varēja paskatīt izstādēs gan Latvijā, gan ārpus tās. Mēs kā TRIO vienmēr klusībā priecājāmies, ka labs darbiņš ir padarīts. Protams, kā nu bez paša mākslinieka talantīgā pieskāriena.

Mūsu mākslinieku dēvē par vienu no latviešu bērnu grāmatu ilustrācijas pamatlicējiem, jo pats ne tikai rakstījis grāmatas bērniem, bet arī tās ilustrējis. Pašķirsti kādu Jaunsudrabiņa bērniem veltītu grāmatu, piemēram, “Baltā grāmata”, “Zaļā grāmata”, un pamanīsi tur skaistas ilustrācijas.

Bet tagad nedaudz vairāk par mums.

Esmu eļļas krāsu komplekts, man ir 12 toņi, un katra krāsa glabājas metāla tūbiņā, un visas kopā mēs atrodamies taisnstūra formas kartona kastītē.

Savukārt mēs esam deviņas dažāda izmēra otas. Mēs varam uzlikt mazākus un lielākus triepienus, tieši tādus, kā mākslinieks vēlas.

Un es esmu gleznošanas soliņš – pārvilkts ar rupju audumu, koka kājām, saliekams, un pa vidu mani satur metāla stienis.

Mēs visi esam izgatavoti 20. gadsimta pirmajā pusē, un mums ir vairāk nekā simts gadu. Nekas, ka esam jau nolietojušies, izskatāmies veci, bet tu vari mūs fotogrāfijās apskatīt un sajust laika pieskārienu.

Titulbildē vari aplūkot J. Jaunsudrabiņa gleznoto pašportretu, ko viņš radīja kopā ar mums – visbrīnišķīgāko mākslas trio pasaulē!

 

*plenērs – gleznošana brīvā dabā, atspoguļojot krāsās gaisa un gaismas mijiedarbību; dabas mākslinieciska studēšana ārpus mākslinieka darbnīcas.

Foto: Dace Grāmatiņa