Jāņu siers
Svinam svētkus kopā!
Jāņu svinēšanu apvij daudzas un dažādas tradīcijas. Galvenais Jāņu ēdiens un simbols ir Jāņu siers, kuru parasti sien apaļu, jo tas simbolizē sauli. Visgaršīgākais siers ir tad, ja to pagatavo mājās pats kopā ar ģimeni. Vai esi kādreiz to jau mēģinājis?
Kā gatavojušies Jāņu svinēšanai mūsu senči, vari izlasīt Edvarda Virzas poēmas “Straumēni” (1933) fragmentā: “Straumēnu saimniece jau sen uz šo dienu bij gatavojusies, un pagrabs tagad atvēra savas durvis vaļā līdz galam. Dzeltenus kā rudens saule viņa nesa uz klēti baltos dvieļos ietītus apaļos Jāņu sierus, sviesta pilnās bļodiņas un cieti nožāvētus šķiņķus. Lieli ozola zari klētī jau iepriekš bij novietoti, un pāri gultu baltajiem pagalvjiem tie plēta savas robainās lapas, kas, pašas tumši zaļas, pilnīgi sakusa ar klēts krēslu, un tikai no svaiguma, ko tās izdvašoja, varēja manīt, ka tās tur dzīvo. Sietiņā sabērtus, vēl kūpošus, tikko no krāsns izvilktus, pārsprāgušiem sāniem, no kuriem spiedās ārā čurkstoši speķa gabaliņi, atnesa pīrāgus un sakrāva šķīvjos uz galda.”
Arī “Augsim muzejā!” komanda, gaidot svētkus, nolēma siet sieru, un aicinām to darīt kopā, jo gatavošanās svētkiem ir svarīga svētku sastāvdaļa no kā gūt prieku, kā arī apgūt jaunas iemaņas.
Lai brīnumu pilna īsākā gada nakts!
Foto: Agnese Tauriņa
SASTĀVDAĻAS:
- 2,5 l piena 3,5 %;
- 600 g biezpiena 9 %;
- 150 g sviests;
- 2 olas;
- ~ ēdamkarote ķimenes;
- ~ tējkarote sāls;
- ~ citrona sula;
- marle.
PAGATAVOŠANA:
Jāņu siera gatavošanas aprakstu skaties tālāk pa soļiem.