Dziesmu un deju svētku gājiens

Dziesmusvētku tradīcijas 150. gadadiena

Piemiņas lietas

Vai tu zināji, ka pirmie Vispārējie latviešu dziesmu svētki notika pirms 150 gadiem – 1873. gadā? Kopš šī notikuma ir pagājis daudz laika, bet joprojām šī tradīcija ir dzīva un ir kļuvusi par vienu no latviešu identitātes sastāvdaļām.
Jau no pirmsākumiem kā viena no svētku tradīcijām ir dalībnieku gājiens, ko var saukt arī par vienu no šo svētku pamatelementiem. Vienīgā reize, kad gājiens netika iekļauts svētku programmā, bija 1926. gadā.

Rakstniecības un  mūzikas muzeja krājumā glabājas daudz un dažādas fotogrāfijas no svētku gājieniem. Tajās var redzēt ne tikai gājienu, bet arī vēsturiskās liecības.

Apskatīsim dažas fotogrāfijas no dažādu svētku gājieniem kopā?

RTMM 366151; Pirmie Latvju Jaunatnes svētki. Rīga, 1922. gada 18. jūnijs. Priekšplānā no kreisās puses kā otrais redzams Krišjānis Barons, svētku goda prezidija loceklis.  Foto: nezināms.

RTMM 841600; VIII Vispārējie latviešu dziesmu svētki. Rīga, 1933. gada 17. jūnijs. Foto: nezināms.

RTMM 877626; Padomju Latvijas (XV Vispārējie latviešu) Dziesmu un deju svētki. Dalībnieku gājiens Komjaunatnes (11.novembra) krastmalā. Rīga, 1970. gada 18. jūlijs.  Foto: Gunārs Janaitis.

RTMM 853472; XXII Vispārējie latviešu Dziesmu un XII Deju svētki. Rīga, 1998. gada 5. jūlijs. Foto: Gunārs Janaitis.

RTMM 853540; XXIV Vispārējie latviešu Dziesmu un XIV Deju svētki. Auto brauc virsdiriģenti, no kreisās Pauls Kvelde un Roberts Zuika. Rīga, 2008. g. 6. jūlijs. Foto: Gunārs Janaitis.

RTMM 853621; X Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Rīga, 2010. gada 10. jūlijs. Foto: Uldis Briedis.

Par svētku gājienu un citām tradīcijām saistībā ar dziesmu un deju svētkiem uzzini vairāk, apmeklējot jauno Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīciju “Dziesmusvētku telpa”.

Aicinām arī tevi iemūžināt gājiena norisi, lai arī pēc simts gadiem būtu iespēja apskatīt, kāds izskatījās svētku gājiens 2023. gadā!

Tiekamies gājienā!