Dūraiņi
RTMM 629065
Vai zināji, ka mūzu senči redzēto dabā ieadīja cimdos, ka rakstiem ir sava nozīme un ka rakstaini cimdi tika dāvināti īpašiem cilvēkiem? Cimdos tika ieadīti spēka, mīlestības, gudrības, aizsardzības, enerģijas raksti, ticot, ka tie dāvās vēlamo.
Garajos rudens vakaros katrs atrada sev nodarbošanos, lielākoties tas bijis rokdarbu laiks – aušana, izšūšana, adīšana arī dažādi darbi no koka (karotes, dažādas figūriņas).
Mūsdienās garajos vakaros vairāk spēlējam spēles. Šoreiz piedāvājam “adīt” ar klucīšiem. Šai idejai par iedvesmas avotu ir kļuvuši Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumā esošie rakstniekam Zigmāram Skujiņam dāvātie cimdi.
Vai tev izdosies?
Foto: Dace Grāmatiņa un Paula Virse
NEPIECIEŠAMS:
- dažādu krāsu klucīši (lego);
- pamatne klucīšu stiprināšanai;
- īsts cimds – pamatnes formas paraugam.
IZGATAVOŠANA:
15 min.
Izgatavošanas aprakstu pa soļiem skaties tālāk.
1
Uz pamatnes uzliek cimdu (dūrainis – cimds, kurā atsevišķi atrodas īkšķis, bet pārējie pirksti ir kopā) un ar klucīšiem apliek cimda formu (ja šo formu saglabās, tad vēlams likt ar vienas krāsas klucīšiem, ja jauks ārā, tad forma var būt dažādās krāsās).
2
Visiem cimdiem vēsturiski ir vairākas daļas: valnītis, delnas daļa, cimda nobeigums (noraukums) un īkšķis. Šoreiz īkšķi “noslēpsim” zem delnas daļas, un tas nebūs redzams.
3
Visbiežāk greznākā cimda daļa ir valnītis. Izdomā un saliec, kādi raksti būs tava cimda valnītī.
4
Cimda delnas daļa bieži ir ar nelielu rakstu, bet var būt arī ar dažādiem rotājumiem. Kā būs tavam cimdam?
5
Cimda noraukums – pakāpeniski samazināts cimda gals. Bieži turpinās raksts, bet tas var arī būt vienkrāsains.
6
Kad cimds no klucīšiem gatavs, var noņemt palīgklucīšus, kas bija uzlikti, lai saprastu cimda formu.
7
Cimds gatavs! Kā tu domā, mamma vai vecmāmiņa tev varētu uzadīt šādus cimdus valkāšanai?
8
Mūsdienās daudzas lietas notiek elektroniski, vari šo cimdu nofotografēt un izmantot kā elektronisku apsveikuma kartīti, piemēram, Ziemassvētkos.