Dāvana no Ķīnas
Veras Singajevskas saulessargs
RTMM 830426
Mans karkass veidots no bambusa un apvilkts ar zilu zīda audumu, kuram vienā malā uzgleznota ainava. Es nāku to Tālajiem Austrumiem – Ķīnas, un mani pirms daudziem gadiem uzdāvināja Latvijā ļoti iemīļotai aktrisei Verai Singajevskai.
Vera Singajevska saukta arī par Singu, vislielāko popularitāti iemantojusi ar Astrīdas Lindgrēnas radītā tēla Karlsona lomu. Rakstniece pat esot lūgusi grāmatas tulkotājai Mudītei Treimanei, lai atsūta pasaules labākā Karlsona fotogrāfiju. Šī vēstule arī glabājas Rakstniecības un mūzikas muzejā. Singai bijušas ļoti daudz lomas bērnu uzvedumos. Īpaši viņai komponētas arī bērnu dziesmas, jo aktrisei piemitis kāds dabas dots talants, jeb kā pati smej, – dāvana visam mūžam – klausoties viņas balsī, būsi pārliecināts, ka runā bērns!
Muzejā gan nav zināms, vai aktrise ar šo saulessargu patiešām staigājusi pa Rīgas ielām, jo saulessargi savu lielo modes iznācienu jau bija pārdzīvojuši. Mūsdienās visbiežāk dāmas ar saulessargiem rotājas vien īpašās svētku reizēs, bet kādreiz tie bija ļoti iecienīti. Viktorijas laikmetā sievietes bija kā apsēstas ar gaišu sejas ādu; bāla sejas āda liecināja par to, ka sieviete bija dāma un nestrādāja kaut kur brīvā dabā kā “vienkāršās” sievietes. Te nu līdzēja saulessargi – dažādās krāsās, no vairāku veida audumiem, īpaši piemeklēti katras dāmas garderobei.
Mūsdienās daudz runā par ultravioleto staru ietekmi un saules kaitējumu. Varbūt ir vērts padomāt par saulessargu?