ASPAZIJAS PULKSTENIS

ASPAZIJAS PULKSTENIS

RTMM 124086

hash
Piemiņas lietas
Pagrabs fons

Varbūt esat ievērojuši, ka “Augsim muzejā!” mājai patīk pulksteņi. Te to ir gana daudz – gandrīz katru istabu rotā kāds pulkstenis.

Es esmu dzejnieces Aspazijas pulkstenis. Misiņa ķēdēs man iekārti čuguna lējuma čiekuri. Biju kopā ar Aspaziju un viņas vīru, dzejnieku Raini jau tolaik, kad abi dzīvoja Panevēžā, Lietuvā. Savā sarakstē vācu valodā abi mani mīļi dēvēja par Sonnenblume, ko vēlāk vēstuļu tulkotāji tulkojuši gan kā saulgriezes, gan saulespuķes.

Pēc Raiņa aresta Panevēžā Aspazija katru dienu gāja uz cietumu ar ikdienas sūtījumu un cerībām ieraudzīt pašu dzejnieku. Ne vienmēr tas izdevās, un šo pārdzīvojumu liecinieks biju arī es, jo skaitīju stundas līdz nākamajai apciemojuma reizei.

Pēc dzejnieku atgriešanās Rīgā es ieņēmu īpašu vietu Aspazijas istabā. Tiku pie vēl viena uzdevuma bez ierastās laika skaitīšanas – glabāt Raiņa sūtītās vēstules no Slobodskas.

“Augsim muzejā!” mājā mani var redzēt viesistabas ilustrācijā. Ja gribi mani aplūkot dzīvē, tad brauc ciemos uz Raiņa un Aspazijas vasarnīcu Jūrmalā! Uz tikšanos!