Latvijas Nacionālajam rakstniecības un mūzikas muzejam 100!
Ieskats muzeja tapšanā
Vai zināji, ka Latvijas Nacionālajam rakstniecības un mūzikas muzejam šogad paliek 100 gadu?
Par muzeja tēvu uzskata dabas zinātnieku, ģeologu, ķīmiķi un pedagogu Jāni Gresti (1876–1951). Skolotāju Gresti var saukt par rekordistu muzeju izveidošanā – viņa darbības rezultātā ir izveidoti aptuveni 16 muzeji.
Savu aizraušanos kolekcionēt* viņš aizsāka ar papirosu kastītēm, vāca dažādu dzīvnieku kaulus, zīmuļus, kas reiz piederēja Rainim un citiem literātiem, rokrakstus, kā arī viņa kolekcijā bija divarpus metrus liels, nedzīvs krokodils, atvests no Pēterburgas.
Savu pirmo muzeju Greste, skolnieks būdams, izveidoja savās mājās Alsviķu pagasta “Laiviņās”. Tur tika savākti galvaskausi, gredzeni, saktas, segu gabali, cirvji, šķēpi, vainagu pērles, kas tika atrastas turpat “Laiviņu” kalnā, bet viss aizgāja bojā 1917. gadā mājas ugunsgrēkā.
Grestes savāktās lietas bijušas par pamatu Skolu muzejam Rīgā, Rakstniecības un mūzikas muzejam, Derīgo izrakteņu muzejam (tagadējais Latvijas Nacionālais dabas muzejs).
Rakstniecības muzejs tapa uz dabas zinātņu muzeja bāzes, ko Greste aizsāka ar rakstniekam Rūdolfam Blaumanim (1863–1908) veltītu ekspozīciju**, kurā bija 540 vienības***.
Savukārt mūzikas kolekcija tika aizsākta 1930. gadā, pateicoties komponista Emīla Dārziņa (1875–1910) mammai, kura dēla piemiņas lietas nodeva muzeja vajadzībām.
Tas bija sākums Latvijas Nacionālajam rakstniecības un mūzikas muzejam.
Ja tevi šis stāsts uzrunāja un vēlies izmēģināt roku kolekcionāra vai muzeja pētnieka amatā, tad noskaties video un ķeries pie darba. Tam vajadzīgo darba lapu atradīsi šeit. Jāpiebilst, ka šobrīd jaunajiem priekšmetiem, ko uzņem muzejā, vairs neizmanto kartīšu sistēmu, bet visu svarīgo informāciju ieraksta un glabā elektroniskajā katalogā, ko iespējams izmantot muzeja telpās.
Pievienotajā galerijā vari apskatīt fotogrāfijas ar Gresti un attēliem no muzeja pirmsākumiem (RTMM 119545, RTMM 119420, RTMM 119423, RTMM3528, RTMM 119549, RTMM 92617, RTMM 119558, RTMM 119571).
*kolekcionēt – vākt un kārtot vienveidīgus priekšmetus kolekcijā.
**ekspozīcija – pēc noteiktas sistēmas apskatei izraudzīts un sakārtots (piemēram, mākslas darbu, kultūrvēsturisku materiālu) kopums; šādu materiālu izkārtojums.
***vienība – var būt vairāku priekšmetu vai fotogrāfiju komplekts (piemēram, foto albums ir viena vienība, kurā atrodas daudz fotogrāfiju.)