Ceļā uz Laimīgo zemi
Pasaku luga "Sprīdītis"
Hei! Es esmu neliela papīra lapa, bet ļoti īpaša (RTMM 34246). Uz manis rakstniece Anna Brigadere (1861–1933) uzrakstīja, kāds ir viņas pasaku lugas “Sprīdītis” galvenais varonis. Man līdzās muzeja krājumā glabājas vairākas lietas, kas saistītas ar šo lugu un kuras var aplūkot pievienotajās fotogrāfijās. Es esmu redzama pati pirmā.
Izstāstīšu visu pēc kārtas.
Luga tapa 1903. gadā, tātad vairāk nekā pirms 120 gadiem, bet pirmo reizi grāmatā tika izdota 1904. gadā vēl vecajā drukā, kas atšķiras no šī brīža rakstības. Tajā laikā Rīgas Latviešu teātris veidoja Ziemassvētku iestudējumus visai ģimenei. Visbiežāk izrādēm tika izvēlētas tulkotās lugas. 1903. gadā Rīgas Latviešu teātra direktors Annai Brigaderei lūdza iztulkot kādu no lugām, bet rakstniecei neviena no piedāvātajām lugām nepatika, tāpēc viņa apņēmās pati uzrakstīt oriģināllugu, izmantojot tautas pasaku motīvus. Tā neilgi pirms Ziemassvētkiem tapa luga “Sprīdītis”, un stāsta, ka tas noticis deviņās vai pat tikai trīs dienās. Arī izrādes pirmizrāde notikusi neilgi pēc uzrakstīšanas – Ziemassvētku laikā. Lai gan lugas darbība nav saistīta ar ziemu vai Ziemassvētkiem, tā kopš pirmās izrādīšanas dienas kļuva par iemīļotu latviešu pasaku lugu.
Man blakus krājumā glabājas dažādi ar pasaku lugas “Sprīdītis” saistīti priekšmeti: lugas uzmetums (RTMM 34742), lugas eksemplārs rokrakstā (RTMM 402736), no pirmo teātra izrāžu iestudēšanas pateicības vārdi rakstniecei par pasaku lugu no Rīgas Latviešu teātra (RTMM 32542), dažādi lugas izdevumi grāmatās (RTMM 130541), priekšmeti no 1985. gadā pēc lugas motīviem uzņemtās filmas (RTMM 377056, RTMM 377057), mākslinieces Dzintras Aulmanes skices 1982. gada Latvijas TV animācijas filmai “Sprīdītis” (RTMM 338196) un pat leļļu teātra izrādes galvenais varonis Sprīdītis (RTMM p18346), kā arī piemiņas lietas, kurās var atpazīt lugas galveno varoni – Sprīdīti (RTMM 404622, RTMM 513886).
Izstāstīšu pasaku lugas galveno sižetu.
Lugas pamatā ir stāsts par mazu zēnu Sprīdīti, kurš dzīvo kopā ar vecomāti, Lienīti un pamāti. Pēc strīda ar pamāti, Sprīdītis izlemj atstāt mājas un doties laimi meklēt pasaulē. Viņš cīnās ar dažādiem pārbaudījumiem un savā ceļā uzveic grūtības, kā, piemēram, Sprīdītis satiek Vēja māti, cīnās ar Lutausi, izrāda laipnību vecajam vīriņam, pasargājot no Sīkstuļa dusmām, spēkojas ar Nelabo, ciemojas pilī pie Ķēniņa un satiek princesi Zeltīti. Bet lugas noslēgumā nolemj doties prom no pils uz Laimīgo zemi, kas, kā izrādās, ir atpakaļ mājās pie vecāsmātes un Lienītes.
Iedvesmojoties no pasaku lugas sižeta, vari pats izveidot varoņu – Sprīdīša, Lienītes, vecāsmātes, pamātes, Sīkstuļa u.c. – tēlus, piemēram, no plastilīna vai kāda cita materiāla. Vienu ideju vari aplūkot šeit.
Kur ir tava Laimīgā zeme? Varu atklāt, ka mana tagad ir Muzeju krātuvē, jo šeit esmu drošībā un kopā ar saviem domubiedriem.