Mūzikas pieraksts
RTMM 873778
Mēs esam notis latviešu komponistes Maijas Einfeldes dziesmai “Ave Maria” sieviešu korim un ērģelēm. Ja aplūkosi zemāk pievienoto galeriju, redzēsi, ka komponiste mūs ir pierakstījusi ar savu roku. Viņa to veltījusi latviešu kordiriģentei un mūzikas pedagoģei Ausmai Derkēvicai (1929–2011).
Mēs tikām radītas 1994. gadā, tas ir, pirms 30 gadiem. Šī gada sākumā mums ir īpašs prieks ar sevi iepazīstināt, jo Maija Einfelde 2. janvārī svinēja savu 85. dzimšanas dienu! Mēs svinam kopā ar viņu un glabājam viņas roku pieskārienu un mūzikas pierakstu. Vairs gan nedzīvojam kopā ar komponisti, bet mūs rūpīgi pieskata Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuvē.
Bet vai zini, kā pieraksta notis? Varētu teikt, ka nošu pieraksts ir kā mūzikas alfabēts. Katra nots uz nošu līnijas ir ar savu skanējumu jeb skaņas augstumu un ilgumu. Notis rindojas uz nošu līnijām, kuru sākumā ir nošatslēga, visbiežāk tā ir vijoles vai basa atslēga. Diēza zīme paaugstina noteiktu skaņu par pustoni, bet bemols – pazemina. Astotdaļnots būs jāspēlē vai jādzied īsāk nekā ceturtdaļnots, savukārt ceturtdaļnots īsāk nekā pusnots utt.
Izpēti dziesmas “Ave Maria” nošu pierakstu un noklausies, kā tā skan.
Apskatot notis, visticamāk, pamanīji, ka vairākas nošu līnijas ir savilktas kopā. Tās kopā veido partitūru – daudzbalsīgu vokāli instrumentālu nošu pierakstu, kur katra balss vai instrumenta partija rakstīta cita zem citas un ir atskaņojamas vienlaikus. Šajā dziesmā tā ir gan kora, gan ērģeļu partija.
Patrenējies arī pats rakstīt notis un nošu zīmes darba lapā, kuru atradīsi šeit!
Kādas vēl notis un mūzikas simbolus tu zini?