Valoda zīmēs

Valoda zīmēs

Kopā ar Jolantu Znotiņu

hash
Valoda
Viesistaba fons

Dodoties jaunā ceļojumā uz kādu valsti, mēs parasti mēdzam iemācīties dažas pamatfrāzes vai pieklājības vārdus, lai varam sarunāties un izrādīt cieņu tās valsts cilvēkiem. Bet mums tepat blakus ikdienā dzīvo cilvēki, kuri lieto valodu, ko mēs dzirdīgie, visticamāk, nesaprotam, bet viņi nesaprot mūs, jo nedzird. Tāpēc septembrī, kad atzīmē Starptautisko zīmju valodas dienu (šogad 23. septembrī) un Pasaules nedzirdīgo dienu (šogad 24. septembrī), piedāvājam iemācīties pāris frāzes zīmju valodā, kuras video demonstrē aktrise un pedagoģe Jolanta Znotiņa.

Jolanta Znotiņa ikdienā sazinās gan mutiski, gan zīmju valodā, jo ir vājdzirdīga. Bet tas Jolantu neapturēja iegūt aktrises izglītību 2011. gadā Čehijā, absolvējot Janāčeka Teātra mākslas un mūzikas augstskolas (Brno) nedzirdīgo drāmas audzināšanas nodaļu.

Nedzirdīgo zīmju valodai ir sava gramatika, mācību grāmatas, vārdnīcas, un tāpat kā mutiskās valodas arī nedzirdīgo zīmju valodas galvenais mērķis ir sazināties. To veido no žestiem jeb manuālām zīmēm.  Liela nozīme zīmju valodā ir ne tikai pašiem žestiem, bet arī sejas mīmikai, ķermeņa pozai un kustību intensitātei. Katra zīmju valoda ir piesaistīta kādai mutiskajai valodai, piemēram, ir latviešu zīmju valoda, angļu, franču, vācu utt. zīmju valodas. Starp mutisko un nedzirdīgo zīmju valodu ir izveidota pārejas forma –tiek izmantotas daktilās zīmes, kas ar pirkstu kombināciju palīdzību apzīmē mutiskajā valodā lietojamos burtus. Šeit vari apskatīt latviešu valodas zīmju alfabētu.

Skaties video, un mācāmies kopā!