Burtu valstība

RTMM 137836

Piemiņas lietas

Es esmu ābece – grāmata burtu un lasītprasmes apgūšanai. Mani sastādīja divi latviešu rakstnieki – Jānis Ezeriņš un Jānis Grīns, un mani izdeva 1936. gadā. Šobrīd es atrodos Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumā, kur nonācu 1970. gadā, pateicoties muzeja darbinieku ekspedīcijai.

Kā fotogrāfijās redzi, esmu daudz šķirstīta un lasīta – manas lapas ir nodzeltējušas, nolietotas, šur tur ieplīsušas, es knapi turos kopā, bet pret mani izturas kā pret īstu dārgumu – mani rokās ņem tikai baltos cimdos.

Pirmā izdotā ābece latviešu valodā ar bildēm bija Vecā Stendera jeb Gotharda Frīdriha Stendera (1714–1796) izveidotā “Bildu ābice” (izdota 1787. gadā), kas bija vecajā drukā, kā viss cits, kas tolaik tika rakstīts. Vai zini, kā izskatās vecā druka?

Te piemērs no Vecā Stendera ābeces:

Vecais Stenders. Bildu ābice

Vai sanāca izlasīt ābeces tekstu? Tur rakstīts:

“Āboli ir bērniem dāvāti, kas pie grāmatām ir mudīgi.”

Tagad burtus mācās dažādos veidos – ar dziesmu, skaitāmpantu un dzejoļu palīdzību, bet es esmu senākais veids, kā apgūt alfabētu un lasītprasmi.

Pamēģini arī tu pārbaudīt savas zināšanas, atpazīstot burtus dažādos rakstnieku rokrakstos darba lapās šeit.

Kā tu iemācījies burtus un lasīt? Un vai tev ir sava ābece?