Krāšņais ņieburs
RTMM 776323
Droši vien esat pamanījuši, ka mūsu mājā atrodas ļoti daudz un dažādi priekšmeti, kas labprāt par sevi grib pastāstīt. Šoreiz savu stāstu izstāstīs ņieburs.
Es esmu ņieburs no Annas Pavlovas ceļojošās baleta trupas. Es esmu sieviešu apģērba daļa, kas pieguļoši aptver ķermeņa augšdaļu līdz jostas vietai, bieži esmu viena no tautastērpa vai baleta kostīma sastāvdaļām. Mani iegādājās Anna Priede (1920–2007; latviešu izcilā primabalerīna, kuras ideāls bija Anna Pavlova) 1933. gadā, kad biju nokļuvis Rīgā.
Lai gan tagad es izskatos nobružājies un vecs, kādreiz es biju jauns, skaists, krāšņs. Mani vilka balerīna, uzstājoties uz skatuves, un tik daudz aplausu es esmu saņēmis. Nu labi, aplausus saņēma balerīna, bet es palīdzēju, lai dejotāja mirdzētu uz skatuves. Netici? Ja ieskatīsies fotogrāfijās, tad pamanīsi, ka esmu bagātīgi izšūts ar sudraba krāsas un sārtiem fliteriem un garenām stikla pērlītēm. Kā zināms, baletdejotājas ir smalka auguma, līdz ar to es esmu gana mazs.
Bet vai zini, kas ir iepriekš pieminētā Anna Pavlova?
Anna Pavlova (1881–1931) ir izcilā krievu baletdejotāja. Mazā auguma dēļ viņu negribēja pieņemt baleta skolā, bet pateicoties savai centībai, spītam un talantam viņa vēlāk spīdēja uz daudzām pasaules skatuvēm. Viņa kopā ar savu deju trupu ceļoja pa visu pasauli, radot interesi par baletu arī tur, kur iepriekš tas vēl nebija attīstījies. Annas Pavlovas sniegumu vari noskatīties šeit.
Pavlovas personība un baleta kaislība aizrāva un iedvesmoja ne tikai baleta pasauli un dejotājus, bet Pavlovas vārds tika dāvāts kūkai, kas pēc sava veidola līdzinājās balerīnai, kā arī Pavlovas vārds dots smaržām. Daudzi veltīja izcilajai dejotājai dzeju, mākslinieki vēlējās gleznot Annas portretu.
Anna Priede mani pēc iegādāšanās turēja lielā godā kā dārgu relikviju. Bet tagad es atrodos Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuvē. Vai kādreiz es vēl sagaidīšu prožektoru gaismu un aplausu jūru? Varbūt tieši šobrīd man atkal ir iespēja uzmirdzēt?