DIRIĢENTA TEODORA SKAPIS
RTMM 577014
Esmu grāmatu skapis, kas izgatavots Latvijā 20. gadsimta 20. gados. Agrāk dzīvoju pie latviešu diriģenta Teodora Kalniņa, kurš bijis arī kormeistars, vēlāk diriģents vairākos koros un pedagogs Latvijas Konservatorijas Kordiriģēšanas nodaļā.
Teodors pirmais uzņēmās vadīt sieviešu kori, kas nepavisam nebija viegli. Kā pats diriģents teicis: “Sieviešu koriem, vairāk nekā citiem, vajadzīga tīra intonācija, jo augstie toņi skan dzirdamāki”. Kalniņš bijis arī vairāku Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents. Brīvajos brīžos, kas bijuši ārkārtīgi reti, diriģents labprāt nodevies makšķerēšanai.
Te vari izlasīt, kā es esmu pierakstīts muzejā:
“GRĀMATU SKAPIS neoeklektiskās formās, izgatavots no priedes, finierēts ar ozola, rieksts māzera nažfinieri. Izgatavots Latvijā. 20. gs. 20. gadi. Skapis izgatavots kā simetriska korpusa mēbele ar divām slēgtām sānu daļām ar viegli izliektām priekšējām plaknēm un platāku vidusdaļu ar daļēji stiklotām durvīm. Mēbelei ir kopēja cokola daļa ar atbilstoši izvirzītām ārējām sānu daļām, ko ietver masīva profillīste. Cokola daļa balstās uz sešām virpotām pieplacinātām masīva ozola kājām. Augšpusē tādas pat konfigurācijas vainagojošā daļa, kurai vidū stiprināta profilēta dzega. Sānu sienas gludas, pie tām stiprinās slēgto daļu durvis. Durvis izliektas, apakšdaļā ar šauru dekoratīvu vertikālu līstīšu rindu. Augstāk akantu un, simetriski izliekti ieliektā profillīstu ierāmējumā, pulēts rieksta māzera dekoratīvs elements. Durvis stiprinātas ar trim misiņa stobreņģēm. Slēgtajās sānu daļās stūros stiprinātas zoblīstes plauktu augstuma mainīšanai, un masīva oša plaukti. Vidējās durvis platākas, pa perimetru ierāmētas ar profilētu līsti. Durvis dalītas divās daļās pa horizontāli – apakšējā tuvu kvadrātam, tajā profillīstes ierāmēts gluds pildiņš ar vidusdaļā paceltu taisnstūri ar ieliekti noapaļotiem stūriem, finierēts ar rieksta māzeri, pulēts. Augšējā daļa stiklota, vertikāli izstiepta, ar vertikālām līstēm dalīta četrās rūtīs. Stikls visās rūtīs ar faseti. Iekšpusē visos stūros zoblīste plauktiem, pieci ar ozolu finierēti priedes plaukti. Vidējās durvis stiprinātas ar gala eņģēm. Visām durvīm vienādi misiņa lējuma rokturi ļoti izstiepta ovāla formā, rotāti ar reljefu ziedu groziņu vidusdaļā, atslēgas caurumiņu augšdaļā un izliektu rokturi. Skapja aizmugures siena izgatavota no masīva oša rāmjiem, kuros stiprināti bērza pildiņi, priekšpusē finierēti ar osi. Vidējām durvīm iekaltā tipa slēdzene, sānu durvīm – lādes tipa. Mēbele tumši brūni beicēta, lakota ar šellaku; ar riekstkoku finierētie laukumi pulēti.”
Redzat, cik skaisti un niansēti var aprakstīt grāmatu skapi? Izklausās pēc mēles mežģa? Bet, ja jums būtu jāpastāsta par savu grāmatu plauktu, kā stāstītu jūs?